Захворюваність на грип та ГРВІ в Україні

В Україні поки що немає циркуляції грипу, лабораторні підтвердження наявності вірусів грипу відсутні.

Захворюваність на грип та ГРВІ в Україні перебуває на неепідемічному рівні, характерному для початку епідемічного сезону. Інтенсивний показник захворюваності на грип та ГРВІ становить 359,7 на 100 000 населення, що на 30,7% менше епідемічного порогу по Україні.

Протягом звітного тижня на ГРВІ захворіло 151 852 особи, із них 68,4% — діти віком до 17 років. Порівняно з минулим тижнем, рівень захворюваності серед дорослих і дітей до 17 років збільшився на 1% і 4% відповідно.

За даними дозорного епіднагляду, за тиждень зареєстровано 34 випадки грипоподібного захворювання та 22 випадки тяжкої гострої респіраторної інфекції, проте лабораторного підтвердження наявності вірусів грипу немає.

В Україні відсутнє географічне поширення грипу і ГРВІ та низька інтенсивність епідемічної активності без перевищення епідемічних порогів.

Із початку епідемічного сезону проти грипу вакциновано 61 970 осіб. Серед усіх щеплених питома вага дітей становить 24%.

Детальніше — в інформаційному бюлетені Центру грипу та ГРВІ.

Грип — це гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Будь-хто у будь-якому віці може захворіти на грип.

Симптоми грипу:

  • висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів;
  • лихоманка;
  • головний біль;
  • ломота у м’язах і суглобах;
  • загальна слабкість;
  • утрата апетиту, можливо, нудота;
  • кашель, що може тривати більше двох тижнів;
  • нежить.

Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів.

За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Профілактика грипу

Щорічне щеплення від грипу — це найкращий спосіб:

  • зменшити ризик захворіти на грип;
  • зменшити ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

Останні новини щодо захворюваності на грип у Європі: http://flunewseurope.org.

Рекомендації МОЗ щодо застосування груп препаратів у разі ГРВІ: інфографіка.

Вакцини

В аптеках уже наявні вакцини проти грипу. Тож українці можуть придбати вакцину в аптеці власним коштом і зробити щеплення у закладі охорони здоров’я. Орієнтовна вартість вакцин — від 250 до 350 грн.

Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея), обидві якісні та безпечні.

Якість вакцин, котрі ввозять до країни, перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру.

Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» — від шести місяців.

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.

Вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень цієї хвороби.

Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів.

За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні в Україні ймовірно циркулюватимуть:

  • вірус, подібний до A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний до A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
  • вірус, подібний до B/Colorado/06/2017.

Саме до цих небезпечних штамів допоможуть сформувати імунітет вакцини.

Інформаційні матеріали про грип

Центр громадського здоров’я та Європейське регіональне бюро ВООЗ підготували інформаційні плакати й короткі 35-секундні ролики із закликом захистити себе і вакцинуватися.

Ці матеріали були розроблені для чотирьох основних груп ризику.

  1. Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії. Ми закликаємо їх захистити себе і своїх пацієнтів та зробити щеплення від грипу.
  2. Вагітні, яким варто пам’ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час вагітності. Натомість вакцинація проти сезонного грипу безпечна на всіх етапах вагітності.
  3. Літні люди — імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом, який може мати серйозні наслідки, коли вам за 65.
  4. Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам’ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується, тому важливо захистити себе від них.

Інформаційні матеріали:

https://drive.google.com/drive/folders/1zsLmdBo6sJzqBe5JlXj0wb-_aEU5fIUF?usp=sharing.

 

 

Інформація з сайту Центра громадського здоров’я МОЗ України