Тютюн – ворог людини!

tabak_29_07_15

Сьогодні тютюнопаління стало однією з найбільш поширених шкідливих побутових звичок у світі. Серед країн Європи Україну відносять до країн з високою розповсюдженіcтю паління серед населення. За даними опитування сьогодні палять близько 60% чоловіків працездатного віку та 11,2% – жінок. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями.

Наказом МОЗ України від 25.02.2011 № 105 затверджено перелік шкідливих речовин, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння. Цей перелік не є вичерпним, оскільки згідно з даними ВООЗ з тютюновим димом виділяється близько 1200 різних компонентів, причому половина з них мають отруйну дію. В перелік, затверджений наказом МОЗ України, входять 9 основних шкідливих речовин, кожна з яких має негативний вплив на організм людини, а саме:

 1. 4-(N-нітрозометиламіно)-1-(3-піридил)-1-бутанон (NNK).
 2. N-нітрозонорнікотин (NNN).
  Ці речовини утворюються з алкалоїдів тютюну та належать до 1 групи канцерогенів. Вони є етіологічним чинником злоякісних пухлин легенів, стравоходу, підшлункової залози, ротової порожнини.
 3. Акролеїн подразнює слизові оболонки і є сильним лакриматором, тобто провокує сльозотечу. Викликаючи ураження нервової системи, належить до речовин загальнотоксичної дії, провокує розвиток астми, а також підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань. Виведення з організму метаболітів акролеїну може призвести до запалення сечового міхура – циститу.
 4. Ацетальдегід належить до канцерогенів (викликає збільшення частоти злоякісних пухлин слизової оболонки носа і гортані) та мутагенів (може викликати дефекти плоду).
 5. Бензол. Вплив цієї речовини на людину призводить до лейкопенії, тромбоцитопенії (зменшення кількості лейкоцитів і тромбоцитів у крові) та анемії (зменшення кількості гемоглобіну у крові). На ранніх стадіях ці порушення можуть мати зворотний характер, вищі дози при тривалому впливі можуть викликати пригнічення кісткового мозку, його гіпоплазію і апластичну анемію, а також гострий мієлоїдний лейкоз.
 6. Бенз(а)пірен міститься в тютюновій смолі. При курінні осідає на слизових оболонках органів дихання. Як клінічними спостереженнями, так і експериментальними дослідженнями доведено сильну канцерогенну дію цієї речовини (сприяє виникненню ракових пухлин) на живий організм.
 7. 1,3-бутадієн. Проведеними дослідженнями встановлено очевидний причинно-наслідковий зв’язок між хронічною дією токсиканта і порушеннями здоров’я, зокрема збільшенням частоти новоутворень.
 8. Монооксид вуглецю (чадний газ) – газ , що міститься у високій концентрації в тютюновому диму. Його здатність утворювати хімічну сполуку з гемоглобіном у 200 разів вища, ніж у кисню. У зв’язку з цим підвищений рівень оксиду вуглецю в легенях і крові курця зменшує здатність крові переносити кисень, що позначається на функціонуванні всіх тканин організму. Мозок і м’язи (включаючи серцеву) не можуть діяти в повну силу без достатнього надходження кисню. Серце і легені повинні працювати з більшим навантаженням для того, щоб компенсувати зниження надходження кисню в організм. Чадний газ також ушкоджує стінки артерій і збільшує ризик звуження коронарних судин, що може призвести до серцевих нападів та інфаркту.
 9. Формальдегід здатен викликати гострі і хронічні отруєння, йому властива загальнотоксична дія. Належить до групи можливих для людини канцерогенів. Низькі концентрації формальдегіду викликають у людини подразнення очей, носа і шкіри, нудоту, головний біль і запаморочення, вищі дози викликають утруднення дихання та сильне серцебиття. Здатен до вираженої алергенної дії, включаючи дерматит. Завдяки алергічній чутливості до формальдегіду навіть при дуже низьких його концентраціях можуть спостерігатися астматичні симптоми. Сильна дія або така, що повторюється, може призвести до ураження нирок. Алергічна реакція, яка проявилася хоч один раз, потім може виникати навіть при контакті з дуже малими кількостями формальдегіду.

Звертаємо увагу, що шкода, нанесена здоров’ю внаслідок вживання тютюну проявляється не відразу, а поступово, через 10 – 20 років, тому більшість курців не помічають щоденних негативних змін у стані свого здоров’я.

Враховуючи той факт, що тютюн викликає сильну психологічну залежність, а кинути палити дуже важко, краще не провокувати розвиток цієї шкідливої звички.

Дані світової статистики свідчать, що в багатьох розвинутих країнах, громадяни яких дбають про стан свого здоров’я, куріння перестає бути модою. Тому вибір у сучасної людини між палінням та здоров’ям повинен бути один – на користь здоров’я !