Кьясануровська лісова хвороба.

Безымянный

На сьогодні, людство часто зіштовхується з захворюваннями, збудники яких існували, але не були визначені або досліджені. З розвитком туристичних напрямків або ділових відносин, які потребують перебування у інших, екзотичних країнах,  збільшуються ризики щодо захворювання на інфекції, які є досить рідкісними та зустрічаються на окремих територіях.

Одне з таких інфекційних захворювань – кьясануровська лісова хвороба. Уперше виявлена в 1957 році у лісовому масиві Кьясанур, округ Шивамогга, штат Карнатака, Індія. Це природно-осередкова інфекція, ендемічна в штаті Карнатака, але зустрічається і на інших частинах країни – серологічні дані, отримані в ході різних досліджень доводять, що цей вірус або його різновиди виявлені у штаті Гуджарат, Західна Бенгалія та Андаманські острови. Захворювання передається людині від укусу заражених кліщів, контакту із хворою або померлою мавпою, тому місцеві мешканці називають хворобу мавпячою. Випадки передачі від людини до людини невідомі. Сезон підйому захворюваності – з листопада по травень, коли у суху пору року підвищується активність кліщів.

Інкубаційний період складає 3-8 днів, але можливо до 10 та більше. Розпочинається гостро – температура тіла до 390, головний та м’язовий біль, пізніше стан погіршується – з’являються блювання, світлобоязнь, крововиливи. Діагноз встановлюють на підставі епідеміологічних даних (перебування на території, де реєструється захворювання), вірусологічних та серологічних досліджень. Специфічного лікування не існує (призначається підтримуюча терапія), розроблена вакцина, яку використовують для імунізації осіб з підвищеним ризиком зараження.

За повідомленням ДУ «Український науково-дослідний протичумний інститут імені І.І.Мечнікова МОЗ України» з грудня 2018 року продовжується спалахова захворюваність в районі Шивамогга штат Карнатака, також випадки реєструвались в Сагар Талук.

Під час перебування на ендемічних територіях можливо знизити  ризик зараження уникаючи контактів з захворілими або палими мавпами, додержуючись правил особистої гігієни та безпечного харчування,  використовувати репеленти та носити закрите взуття та одяг, проводити кожні 1-2 години само- та взаємоогляд на наявність кліщів. У разі виникнення симптомів захворювання потрібно повідомити свого туристичного гіда та обов’язково звернутись до лікаря.

Ввезення мавп у країну можливо тільки після отримання дозволу ветеринарної служби.