Проведення досліджень на борелії

lime_1

Хвороба Лайма (бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз) – це природно-осередкова інфекційна хвороба, збудником якої є борелія, передається кліщами і характеризується переважним ураженням шкіри (у вигляді мігруючої еритеми), нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Збудник хвороби потрапляє в організм людини через укус кліща (найчастіше роду Іхоdеs). Інкубаційний період триває від 3 до 32 діб.
Захворювання починається гостро з підвищення температури тіла, головного болю, болю в м’язах та суглобах, зазвичай перебігає в три етапи, які пов’язані з різними симптомами. На шкірі – у вигляді кільцеподібної мігруючої еритеми, яка виникає на місці укусу та поступово збільшується в діаметрі. Через декілька тижнів або місяців при відсутності лікування, у хворого виникають неврологічні (менінгіти) та кардіологічні ускладнення. Більш поширена у нашому регіоні артритна форма (з 6-го тижня захворювання), яка характеризується асиметричними мігруючими ураженнями одного або двох великих суглобів. Нерідко хворі також мають неспецифічні прояви, такі як втома, нічна пітливість, м’язові болі. Іноді інтервали між окремими фазами захворювання є довгими і безсимптомними, а хвороба може стати хронічною.
На території області виявлено 334 населених пункти, де реєструвались захворювання серед людей і виділялися борелії при дослідженні кліщів. У 2014 році з приводу укусу кліщами звернулись за медичною допомогою 1511 осіб. У 56 постраждалих, які своєчасно не звернулися за медичною допомогою та не отримали профілактичного лікування, розвинулася клініка хвороби Лайма.
Якщо ви плануєте провести час на природі, треба захистити себе від небажаного контакту з кліщами:
 перед виходом в ліс треба обробити поверхню тіла аерозолем-репелентом;
 одяг повинен захищати відкриті ділянки тіла;
 кожні дві години проводити само- і взаємоогляди .
Якщо ви помітили, присмоктування кліща, не треба видаляти його самостійно, тому що існує ймовірність залишити частинку кліща в тілі людини. Треба звернутись за кваліфікованою допомогою у лікувально-профілактичний заклад.
Видаленого кліща рекомендуємо доставити для дослідження на борелії у лабораторію особливо небезпечних інфекцій ДУ «Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» (Помірки, 70, тел 315-01-20). Кліща треба загорнути у вологий бинт, помістити у скляний або пластиковий флакон з кришкою, тримати в холодильнику, щоб не допустити висихання.
Якщо кліща неможливо дослідити або він виявився інфікованим, необхідно негайно звернутись до лікаря-інфекціоніста. Профілактичне лікування найбільш ефективне, коли його розпочинають у перші 3 доби після присмоктування кліща.