Профілактика аскаридозу

askarid_13_06_16

Зараз у самому розпалі сезон ягід та овочів. Це означає, що наш вітамінний стіл стає багатшим. Базарні ціни, правда, дуже кусаються, але здоров’я дорожче. Зважаючи на це, ми купуємо дітям першу запашну, соковиту полуницю і тут же, іноді не промивши її як слід, даємо малюкові, зовсім не задумуючись про наслідки цього необачного кроку. На ягоді, крім пилу, піску, можуть бути яйця аскарид.

Аскариди – круглі гельмінти, які паразитують у тонкому кишківнику людини. У хворих на аскаридоз спостерігаються головні болі, знижується апетит, з’являються нудота, блювота, болі в животі, нестійкі випорожнення, роздратованість, швидка втомлюваність, зниження працездатності. Нерідко змінюється апетит, з’являється бажання з’їсти шматочок крейди, піску, тощо.

Джерелом зараження при аскаридозі є хворі люди, які разом з випорожненнями виді-ляють у зовнішнє середовище яйця аскарид. Потрапляючи у грунт, яйця аскарид швидко до-зрівають і протягом тривалого часу зберігають свою життєздатність. Зараження аскаридозом відбувається при вживанні забруднених яйцями аскарид овочів, ягід та фруктів. Аскаридоз дуже небезпечний для дітей молодшого віку, так як аскариди із кишківника здатні заповзати у жовчні ходи, що нерідко викликає жовтяницю, печінкову та кишкову коліки. При підозрі на паразитування аскарид, необхідно звернутися до лікаря.

Діагностика аскаридозу нескладна і полягає у дослідженні фекалій на наявність яєць гельмінтів. Іноді не відразу вдається виявити інвазію, тому проводять повторні обстеження. Якщо діагноз встановлено, лікар призначає відповідне лікування. Слід пам’ятати, що не вар-то займатися самолікуванням та використовувати поради людей без медичної освіти.

З метою профілактики аскаридозу необхідно:

  • захищати грунт від фекального забруднення. На кожній садибі, садовій ділянці обла-днувати туалет;
  • не використовувати у якості добрив незнезаражені фекалії;
  • ретельно промивати проточною водою та обдавати окропом, перед вживанням, овочі, ягоди та фрукти;
  • ретельно мити руки перед їжею, після відвідування туалету, робіт з грунтом, піском, немитими овочами;
  • охороняти харчові продукти від мух.

Такі заходи та особиста гігієна – надійний заслін аскаридозу!

Лабораторіями ДУ «Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» на обласному та районному рівнях проводяться діагностичні (біоматеріал на киш-кові гельмінтози та найпростіші), санітарно – паразитологічні (грунт, пісок, овочі, вода пит-на, стічна, відкритих водойм) та санітарно – ентомологічні (побутовий порох, крупи, членис-тоногі) дослідження.

Вартість досліджень затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27 сер-пня 2003 р. №1351 «Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи та послуги, що ви-конуються та надаються за плату установами та закладами державної санітарно – епідеміоло-гічної служби.

За консультацією звертатись за тел. (057) 704 04 49 (паразитологічна лабораторія, м. Харків, вул. Челюскінців, 3) та (057) 315 02 63 (відділення організації епідеміологічних досліджень, м. Харків, Помірки).