Нові правила для дитячих садочків – приклад розумної регуляції

ditsadok_03_06_16

Про новий санітарний регламент для дитячих садків говорили учасники сьогоднішнього брифінгу в Українському кризовому медіа центрі. Документ набрав чинності 24 травня. Відео доступне за посиланням.

«Новий санітарний регламент – це один із прикладів розумної державної регуляції, яка базується на принципах оцінки ризику та збалансованості інтересів, – зазначив Святослав Протас, т.в.о. голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України. – Тільки шляхом розумної регуляції можемо забезпечити діточкам доступ до дошкільної освіти без ризику для здоров’я».

У документі передбачено категорії обов’язкових показників, які мають бути дотримані, і рекомендаційних – яких варто та бажано дотримуватися. У разі виникнення проблем, наприклад, спалахів кишкових інфекцій, отруєнь, порушень здоров’я дитини держава не лишається осторонь. Для локалізації будь-яких надзвичайних подій у сфері громадського здоров’я держава включається, визначає причини, умови та обставини, які призвели до ситуації і міру відповідальності тих, хто їх порушив.

Сьогодні понад 90 тисяч дітей дошкільного віку перебуває у черзі у дитячий садок. Тільки в Києві очікують на влаштування у дитячий дошкільний навчальний заклад понад 14 тисяч дітей. Черги до дитсадків, серед іншого, спровоковані відсутністю конкуренції на ринку послуг у сфері дошкільної освіти.

На думку ініціаторів і розробників документу, новий санітарний регламент повинен сприяти забезпеченню місцями у дитячих садочках кожного, хто цього потребує. Але найкраще, якщо батьки матимуть змогу спокійно обирати дошкільний навчальний заклад для своїх дітей, а не йти туди, де ще є місце. Адже здорова конкуренція сприятиме прагненню покращити послуги у кожному закладі.

«Сподіваємося що новий регламент сприятиме не лише розвитку мережі комунальних дошкільних навчальних закладів але й приватних, які будуть відкриватися у пристосованих приміщеннях, – наголосила Тамара Панасюк, начальник відділу дошкільної освіти МОН України. – У зв’язку з набуттям чинності нового санітарного регламенту у Міністерстві освіти і науки взялися за спрощення ліцензійних умов для приватних дитсадків».

Проектний менеджер Національної ради реформ Олена Заплотинська зауважує, що доступ до дошкільної освіти питання актуальне не лише для України. Перед ініціюванням змін експерти проаналізували досвід інших європейських країн. «У Європейських країнах приватний сектор добре розвинутий, і чим менше сфера регулюється, тим краще вона розвивається, тим вища довіра до таких закладів», – зазначає Олена Заплотинська.

Точку зору практиків висловила директор столичного навчального закладу І ступеня школи-дитсадка «Пролісок» Олена Даніш: «Великий плюс, це регламентація використання нових технологій, комп’ютерів та технологічного обладнання. Крім того позитивом є те, що відтепер можна використовувати двоповерхові ліжечка. Це вирішує питання нестачі простору у спальних приміщеннях».

Відповідаючи на запитання журналістів виступаючі розвіяли міф про те, що використання двоповерхових ліжечок передбачає збільшення кількості дітей у групах. Адже їх чисельність унормована законом про дошкільну освіту. Реальна кількість дітей у групах нині перевищує pзазначені у законі цифри. Тому розвиток мережі нових дошкільних навчальних закладів допоможе вирішити і цю проблему.

З сайту Держсанепідслужби України