Поради медиків щодо поведінки при сильних морозах

У зв’язку зі зниженням добової температури фахівці порадили, що робити, коли на вулиці мінус 20 і як уникнути шкідливого впливу низьких температур на організм.

Наразі, синоптики попереджають про суттєве зниження температури повітря.

Як виявилося, постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +7 ° С вже можуть викликати проблеми зі здоров’ям. А тим більше мінус 20 градусів Цельсія і нижче.
Холод пагубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Судини кінцівок інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркуляція крові в кінцівках уповільнюється. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви і навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 ° С і нижче, – повідомляють медики.

Корисно знати:

– Одягатися треба багатошарово: надіньте на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Одяг повинен бути повністю вільним, а взуття не повинне бути тісним.
– Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим комером.
– Не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне.
– Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.
– Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у спазмованих судинах. Так само рухайте пальцями ніг.
– Не перевтомлюйтесь. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Інтенсивність повинна бути розумною, помірної.
– Слідкуйте за прогнозом погоди.

Категорично не можна:

– Торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і в місці зіткнення може виникнути обмороження. Те ж стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при зіткненні, а, отже, при роботі з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.
– Вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. А це заважає судинам оберігати організм від теплових втрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, заважає вберегтися від травм в складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій пагубний вплив на стінки судин.

Перша допомога

Не слід думати, що переохолодження пройде само по собі. Як тільки з’являться його симптоми – воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення.

Перша допомога при переохолодженні нескладна – зігрійтеся, посидьте в теплому приміщенні кілька годин, поїжте. У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. В крайньому випадку, треба переодягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла. При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин – накладати термоізоляційні пов’язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), вживати теплі напої. Ні в якому разі не можна зігрівати уражені частини тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження. Обов’язково пийте якомога більше рідини – будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові.
Прийміть знеболювальні та негайно зверніться за кваліфікованою допомогою!