Протиепідемічні заходи при реєстрації скарлатини в дитячих дошкільних закладах

Скарлатина – гостре інфекційне захворювання, яке характеризується розвитком ангіни, інтоксикації, лімфаденіта, висипом та наступним пластинчатим лущенням на тулубі, кінцівках, особливо на кінчиках пальців.

Збудник скарлатини – бета-гемолітичний стрептокок групи А. Джерело інфекції – хворі на скарлатину або реконвалесценти, хворі на ангіну, хронічний тонзиліт, назофарингіт, а також здорові носії бета-гемолітичного стрептокока групи А.

Скарлатиною частіше хворіють діти віком від 3 до 10 років. Інфекція передається від хворої дитини до здорової повітряно-крапельним шляхом, а також через білизну, іграшки, книги, якими користувалася хвора дитина. Існує деяка сезонна залежність: захворюваність підвищується в осінньо-зимовий період, коли імунна система слабшає.

Інкубаційний період при скарлатині триває від 2 до 7 днів.

У Харківській області у 2017 році зареєстровано 335 випадків скарлатини. Інтенсивний показник визначився на рівні 12,39 на 100 тис. населення та перевищує показник минулого року на 42,0%. Захворюваність зросла як за рахунок м. Харкова на 1,8%, так і районів області у 2,9 рази. Питома вага дітей до 17 років у загальній захворюваності становить 97,3%, з них діти 1-4 роки – 30,9%, діти 5-9 років – 63,2%. Серед захворілих 48,5% – діти, які відвідують дитячі дошкільні навчальні заклади, 42,9% – учні шкіл.

При реєстрації скарлатини в дитячому дошкільному закладі важливим профілактичним заходом є раннє виявлення хворих, особливо з прихованою формою, їх подальша ізоляція. Для цього встановлюється карантин в термін на 7 днів з обов`язковим щоденним вимірюванням температури, оглядом зіву на наявність проявів ангіни і шкіри на наявність висипань, проводиться огляд контактних лікарем-отоларингологом. Поточна дезінфекція проводиться з використанням дозволених дезінфекційних засобів.

Не слід нехтувати дотриманням правил особистої гігієни, потрібно якомога частіше прибирати і провітрювати приміщення.

Специфічної профілактики скарлатини не існує.

Бережіть себе та будьте здорові!