Про використання джерел лазерного випромінювання

З кожним роком збільшується кількість приладів та обладнання, робота яких пов’язана з використанням або утворенням в процесі роботи електромагнітних випромінювань оптичного діапазону, до яких належать електромагнітні коливання з довжиною хвиль від 0,2 мкм до 1000 мкм. Залежно від довжини хвиль до цих випромінювань належать лазери. Лазерні системи крім широкого науково-технічного та промислового використання мають різноманітне застосування в медицині, біології, біотехнології, косметології. В даний час лазерне випромінювання використовується і як хірургічний ніж для видалення злоякісних пухлин та інших утворень, і як тонкий інструмент мікрохірургії ока, і як цілющий промінь для лікування найрізноманітніших захворювань серця, печінки, вегетативно-судинної системи, травного тракту, шкіри і т. д.

З іншого боку, лазерне випромінювання представляє певну небезпеку при необережному і його невмілому використанні. Навіть робота з малопотужним лазером представляє небезпеку, перш за все для очей.

Біологічна дія лазерного випромінювання виникає внаслідок поглинання організмом його енергії, що спричиняє тепловий ефект. Потужний потік лазерної енергії може спричинити серйозні ураження через теплову, механічну та електричну дію. Опромінення лазерними променями може викликати функціональні порушення у діяльності ЦНС, серцево-судинної системи, ендокринних залоз.

Здатність організму поглинати енергію залежить від характеру тканин. Жирова тканина організму взагалі не поглинає енергію. Тепловіддача внутрішніх частин тіла дуже незначна, що спричиняє локальне нагрівання, а також концентрацію поглинутої енергії в невеликому об’ємі. Цим пояснюється ураження головного мозку, внутрішніх органів і т. ін. Під дією лазерного опромінення рідина, що оточує біологічні структури, миттєво випаровується, призводячи до різкого підвищення тиску.

Найбільшу частину лазерного випромінювання сприймає шкіряний покрив, що являє собою природний екран для захисту внутрішніх органів. Внаслідок опромінення виникають опіки і набряки шкіри різних ступенів – від почервоніння до некрозу (омертвіння шкіри). Глибина проникнення променів залежить від пігментації шкіри. Чим шкіра темніша тим меншою є глибина проникнення променів. Поріг пошкодження темно-пігментної шкіри значно менший ніж світло-пігментної.

Навіть робота з малопотужним лазером представляє небезпеку, перш за все для очей, через які воно проходить без втрат, досягаючи сітківки. Щільність енергії на сітківці ока зростає при збільшенні діаметра зіниці, тому пошкодження ока, адаптованого до темряви є значно більшим, ніж при яскравому освітленні. Віддалення джерела лазерного випромінювання не гарантує безпеку очей. Основним засобом захисту очей є використання захисних окулярів.

Основні вимоги до орагнізації робочих місць, де використовують лазери викладено в ГОСТі 12.1.031-81 «Методи дозиметричного контролю лазерного випромінювання».

Власникам джерел лазерного випромінювання необхідно проводити дослідження реальних рівнів лазерного випромінювання для визначення гранично допустимих рівнів впливу на очі та шкіру з метою визначення дієвих засобів їх захисту.

Лабораторія електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» проводить дослідження лазерного випромінювання. Для проведення досліджень замовник може звернутись з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 17-00 за адресою: м.Харків-70, Помірки, тел. 315-00-07; 315-00-48.