Про негативний вплив колодязної води на здоров’я немовлят

Питання вмісту нітратів у воді стало особливо актуальним в останні десятиріччя, оскільки кількість нітратів у воді колодязів та природних джерел часто перевищує встановлені нормативи внаслідок потужного антропогенного забруднення підземних вод. В Європі вже давно відмовилися від вживання води з колодязів, натомість в Україні вони є основним джерелом питної води для майже 75% сільського населення.

Вода, забруднена нітратами навіть у смертельних дозах, — чиста, прозора, без запаху й видимих домішок, має звичайний смак. Якщо концентрація нітратів у питній воді не перевищує 50 мг/дм3 , то така вода не шкідлива для вживання.

У шлунково-кишковому тракті нітрати відновлюються до нітритів та, потрапляючи у кров, взаємодіють з гемоглобіном, перетворюючи його на метгемоглобін, який не здатний переносити кисень до тканин. Ось чому понаднормативні дози нітратів призводять до кисневого голодування органів і тканин людського організму.

У дорослому організмі метгемоглобін відновлюється до гемоглобіну завдяки активності ферментних систем організму. Але у дитячому організмі, особливо у немовлят, ферментна система, що відновлює метгемоглобін, дуже недосконала, тому нітрати, які потрапляють в дитячий організм, вкрай небезпечні. В особливій зоні ризику знаходяться немовлята, які знаходяться на штучному вигодовуванні.

Якщо для дорослої людини безпечним вважається 5 мг нітратів на 1 кг маси тіла протягом доби, то для дітей (за даними різних авторів) безпечною є добова доза 0,12-2,5 мг на 1 кг маси тіла, а окремі науковці вважають, що нітрати взагалі не повинні надходити в організм новонародженої дитини. Неважко підрахувати: якщо у воді, яка використовується для приготування дитячих сумішей, міститься нормативна кількість нітратів – 50 мг/дм3, в організм новонародженої дитини вагою 3 кг, яка наприкінці першого тижня життя в середньому споживає близько 400 г штучної молочної суміші, надходить 20 мг нітратів; в організм шестимісячної дитини вагою 8 кг, яка споживає протягом доби 1000 – 1200 г молочної суміші, потрапляє більше 50 мг нітратів. Це набагато перевищує максимальну безпечну дозу (2,5 мг/кг), яка становить для дітей вищезазначеної маси тіла відповідно 7,5 мг та 20 мг нітратів.

Отже, недосконалому дитячому організму може завдати шкоди навіть вода, вміст нітратів в якій знаходиться в межах нормативних значень. Ось чому для штучного вигодовування немовлят та дітей віком до 3-х років краще взагалі не використовувати воду з колодязів та природних джерел, яка містить значну кількість нітратів.

У дітей, організм яких страждає від нітратів, першими симптомами можуть бути збільшення слиноутворення, блювання, пронос. Але навіть відсутність будь-яких симптомів захворювання не виключає факту негативної дії нітратів. Специфічні для нітратної метгемоглобінемії симптоми у вигляді посиніння ділянок шкіри навколо рота, кінчиків вух, пальців на руках і стопах (у зв’язку з чим цю хворобу називають «блакитний синдром немовлят») спостерігаються вже на більш тяжких стадіях хвороби. За статистикою, гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

У Харківській області відмічається високий вміст нітратів у підземних водах, що живлять нецентралізовані джерела водопостачання. Протягом 2013-2016 років 41,0%-42,9% досліджених проб води з колодязів та природних джерел не відповідали нормативним вимогам за вмістом нітратів.

За період з 2006 по 2016 рік у Харківській області зареєстровано 40 випадків захворювання дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію. В поточному році це захворювання не реєструвалося. Але все ж таки, для запобігання захворювання дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію, а також для здорового та гармонійного розвитку дитини, який виключає негативний вплив нітратів на організм немовлят без видимих проявів захворювання, наполегливо рекомендуємо взагалі не використовувати воду з колодязів та природних джерел для вигодовування немовлят.

Перш ніж пити колодязну воду дітям більш старшого віку та дорослим, радимо обов’язково провести лабораторні дослідження води, оскільки понаднормативний вміст нітратів невидимо завдає шкоди організму, що призводить до розвитку захворювань в різних органах та системах. Будьте відповідальними за своє здоров’я та здоров’я Ваших дітей та рідних!

З питання проведення лабораторних досліджень води можна звернутися до будь-якого структурного підрозділу ДУ «Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», місця розташування яких та контактні телефоні зазначені на цьому сайті в розділі «Структура».