Про ситуацію з природно осередкових інфекцій у світі.

Природно осередкові інфекційні хвороби це захворювання, збудники яких постійно циркулюють на окремій території та тісно пов’язані з її біоценозом – вони передаються від однієї тварини до іншої незалежно від людини. Переносниками можуть виступати кліщі, комарі та інші. Але існують захворювання, які не потребують переносника взагалі.

До природно осередкових захворювань відносяться чума, туляремія, лептоспіроз, сказ, сибірська виразка, геморрагічні лихоманки та інші. Теорія природної осередковості, яка була визнана у всьому світі, була розроблена видатним вченим Є.Н.Павловським ще у 30х роках минулого сторіччя на підставі лабораторних та експериментальних досліджень та участі у  експедиціях.

У зв’язку з соціально-економічним розвитком, урбанізацією, змінами у землекористуванні, зміною кліматичних умов існують ризики розповсюдження відомих захворювань або виникнення захворювань, які не реєструвались раніше на певних територіях. Так, за даними сайту ProMED, у разі приклада впливу трансконтинентальних мандрів на епідемічну ситуацію, приводять нещодавній спалах гарячки Західного Нілу у Північній Америці та чикунгунья у Карибському басейні.

На сьогодні, тривають масштабні спалахи гарячки денге  у Пакістані (зареєстровано більш ніж 25000 захворілих), Домініканській Республіці (близько 12000 захворілих) та Гондурасі (кількість захворілих – понад 80000). У Нігерії тривають спалахи лихоманки Ласса – з початку року зареєстровано більше 3700 захворілих та жовтої гарячки (більш ніж 2000 захворілих). У Демократичній республіці Конго  – спалах хвороби, викликаної вірусом Ебола – захворіло більш ніж 3000 осіб, з яких 67,0% померли. У Індії  в штаті Ассам зареєстровано 630 випадків на японський енцефаліт, летальність склала 24,4%, у штатах Бухара та Уттар-Прадеш  – 3518 випадків гострого енцефаліту, збудник якого ще не визначено.

В Іспанії триває спалах лістеріозу  (222 випадки) пов’язаний з вживанням запеченого свинячого м’яса марки La Mecha.

Нагадаємо, що під час перебування на ендемічних територіях треба ураховувати можливі ризики при «спілкуванні» з екзотичною фауною та флорою, а саме: уникати контактів з захворілими або палими тваринами, додержуватись правил особистої гігієни та безпечного харчування,  використовувати репеленти та носити закрите взуття та одяг.

У разі виникнення симптомів захворювання потрібно повідомити свого туристичного гіда та обов’язково звернутись до лікаря.