Раціональне харчування та довголіття

Правильний раціон харчування є ключовим моментом для тих, хто хоче прожити довге повноцінне життя. Якісне та збалансоване харчування – один з головних факторів, що впливає на тривалість життя людей. Неправильне харчування призводить до появи багатьох захворювань внаслідок зниження захисних властивостей організму, порушує процеси обміну речовин, веде до передчасного старіння, зниження працездатності, може сприяти появі багатьох захворювань, в тому числі інфекційних, тому що ослаблений організм чутливий до негативних впливів.
За даними ВООЗ за середньою тривалістю життя у світі лідирує Японія з середнім показником більше 83 років. Україна з середньою тривалістю життя 71 рік займає 104 місце. Основою харчування мешканців Японії є рис, риба та овочі. Таке меню є досить аскетичним та збалансованим. Крім того, японцям не властиво перевантажувати свій організм надмірною кількістю калорій. Традиційно доповнює прийом їжі зелений чай.
На сьогоднішній день найбільш поширеним наслідком неправильного харчування в Україні є ожиріння. На індивідуальному рівні поясненням причини більшості випадків ожиріння вважається споживання надмірної кількості енергії з їжею у поєднанні з недостатньою фізичною активністю. Ожиріння збільшує ризик багатьох фізичних і психічних патологій: цукровий діабет 2-го типу, підвищений кров’яний тиск, високий рівень холестерину в крові і високий рівень тригліцеридів. Сила зв’язку між ожирінням і конкретним захворюванням буває різною. Одним з найсильніших є зв’язок з діабетом 2-го типу. Надлишковий жир лежить в основі 64 % випадків діабету у чоловіків і 77 % випадків у жінок. Наслідки для здоров’я діляться на дві великі категорії: ті, що виникають у результаті впливу збільшеної жирової маси і ті, що пов’язані зі збільшенням кількості жирових клітин (діабет, рак, серцево-судинні захворювання, неалкогольна жирова дистрофія печінки). Збільшення жирових відкладень змінює реакцію організму на інсулін, що може викликати інсулінорезистентність. Збільшення жиру також створює прозапальний стан і протромботичний стан .
Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що якісним може бути тільки збалансоване харчування, оскільки більшість дієт призводять лише до тимчасового результату, а на додачу ще й обмежують організм у поживних речовинах. А ось раціональне харчування — це зовсім інша річ.
Раціональне харчування – це повноцінне в кількісному та збалансоване в якісному відношенні харчування, що забезпечує нормальний ріст, фізичний та психофізіологічний розвиток організму, його високу працездатність, активне довголіття та стійкість до несприятливих природних, техногенних, соціальних чинників навколишнього середовища.
Години вживання їжі повинні відповідати біологічним ритмам організму; кількість прийомів їжі по¬винна бути 3-4 рази на день з інтервалами – 5-6 годин. Розподіл добового раціону по окремих прийомах їжі повинен відповідати фізіологічним потребам організму: в ранкову, обідню пору (період фізичної активності організму) енергетична цінність повинна бути відповідно 30-35 % та 45-50 %, після закінчення активного періоду доби ввечері – 20-25 %. Більшу частину раціону повинні становити: овочі та фрукти; нежирні сорти м’яса і риби; крупи: рис, гречка, вівсянка; нежирні кисломолочні продукти; рослинні олії, переважно оливкова. Слід пам’ятати, що правильний раціон у кожної людини свій і розрахувати його, особливо при наявності надмірної ваги, може лікар — дієтолог. Розрахунок калорійності проводиться, виходячи з енергетичних затрат (для фізичної та розумової праці).