Токсокароз та його профілактика

Досить часто спостерігаємо картину, коли діти із задоволенням граються у пісочниці, а поруч дорослі вигулюють у цих же пісочницях собак. І не підозрюють, як може відобразитись така гра на стані здоров’я дітей. Знайомо? Чи не так? Адже відомо, що собаки є основним джерелом збудника токсокарозу. В останні роки, у зв’язку з значним зростанням чисельності собак, особливо бродячих, масивним забрудненням навколишнього середовища їх фекаліями, захворювання токсокарозом стало серйозною медико-соціальною проблемою для багатьох країн світу, включаючи Україну. Реєструється токсокароз і в Харківській області.

Токсокароз – паразитарне захворювання, яке пов’язане з паразитуванням (міграцією) в організмі людини личинок токсокар і характеризується враженням різних органів та тривалим перебігом хвороби.

Клінічні прояви токсокарозу дуже різноманітні та залежать від місця «осідання» личинок в органах (печінці, легенях, серці, нирках, головному мозку, підшлунковій залозі, очах та ін.). У залежності від цього визначають вісцеральну, неврологічну та очну форми токсокарозу. При токсокарозі хворі скаржаться на періодичне підвищення температури тіла, часті бронхіти, бронхопневмонії, періодичні болі в животі, різноманітні висипи на тілі, збільшення лімфатичних вузлів, зниження гостроти зору.

Збудником токсокарозу є гельмінти сімейства Ascarididae, які паразитують у представників сімейства собачих та кошачих (собак, вовків, лисиць, песців, котів та ін.). В організмі людини («випадкового» хазяїна) паразитує лише личинкова стадія паразитів.

Зараження токсокарозом відбувається протягом усього року при вживанні в їжу ягід, овочів, зелені, фруктів забруднених фекаліями собак та через немиті руки, іграшки, після контакту з тваринами, землею, піском, овочами.

Токсокарозом хворіють різні категорії населення, проте найбільший ризик зараження мають:

– діти віком 3-5 років, які інтенсивно контактують з грунтом, піском;

– працівники, професія яких пов’язана з контактом з тваринами та землею (ветеринари, працівники притулків для тварин, робітники комунальних підприємств, автослюсарі, продавці овочів та ін.);

– особи з геофагією (незвичайними звичками їсти землю);

– власники присадибних ділянок;

– мисливці.

З метою профілактики токсокарозу необхідно:

– проводити ветеринарний нагляд та періодичну дегельмінтизацію собак;

– ретельно мити руки після контакту з тваринами, грунтом, немитими вочами;

– ретельно мити овочі, зелень, фрукти, ягоди перед вживанням в їжу;

– вигулювати собак на спеціально обладнаних площадках;

– закривати дитячі пісочниці на ніч тентами, кришками, поліетиленовою плівкою;

– регулювати чисельності безпритульних собак.