Токсоплазмоз та його профілактика

Токсоплазмоз – хронічне захворювання, яке пов’язане з паразитуванням в організмі людини токсоплазм і характеризується переважним ураженням нервової системи, міокарда, очей, печінки та підшлункової залози.

Токсоплазмоз є досить розповсюдженим захворюванням серед людей та тварин. Хворіють токсоплазмозом близько 300 видів ссавців (кішки, собаки,  велика рогата худоба, свині, кролі, мавпи, морські свинки, миші) та 60 видів птахів.

У Харківській області серед населення щорічно реєструється від 20 до 60 випадків токсоплазмозу.

Збудник токсоплазмозу (Toxoplasma gondii)  паразитує в організмі основних господарів, якими є кішки, рись, пума та ін.. Первинне зараження кішок відбувається при поїданні інвазованих токсоплазмами гризунів, птахів та м’яса сільськогосподарських тварин.

Зараження людини відбувається частіше при вживанні в їжу м’ясних продуктів та яєць, які не пройшли достатню термічну обробку, рідше – при недотриманні правил особистої гігієни при догляді за кішками, контакті з котячими екскрементами, з землею, вживанні немитих овочів та ягід.

Можлива передача токсоплазмозу від матері до плоду через плаценту (за умови зараження жінки у період вагітності), переливанні крові, пересадці органів та тканин.

Клінічні прояви токсоплазмозу дуже різноманітні та залежать від способу зараження та форми захворювання.

Токсоплазмоз, у більшості випадків, розпочинається без виражених симптомів. У хворих з’являється головний біль, роздратованість, підвищення температури тіла, слабкість, втомлюваність, збільшення шийних лімфовузлів.

Іноді захворювання розпочинається з високої лихоманки, інтоксикації, болей у м’язах, симптомів ураження нервової системи (по типу енцефаліту, менінгиту) та серцево – судинної системи (міокардиту, перикардиту).

Тривалий час (до 20 років) паразит може перебувати в організмі людини, а захворювання протікати роками з періодами загострення хвороби. При відсутності своєчасної діагностики та лікування захворювання, близько 20% хворих стають інвалідами. Токсоплазмоз входить до переліку ВІЛ – асоційованих хвороб і на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції, спричинює тяжкі ураження нервової системи у вигляді енцефаліту.

Оскільки усі клінічні прояви хвороби є неспецифічними, діагноз підтверджується на підставі серологічних методів дослідження крові.

З метою профілактики токсоплазмозу необхідно:

  • не вживати в їжу м’ясні продукти, яйця без достатньої термічної обробки (прожарювання, проварювання);
  • дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за тваринами, особливо кішками;
  • ретельно мити руки після контакту з землею;
  • не вживати в їжу немитих овочів, ягід.