Як вберегтися від кору: радить лікар

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити місцеву циркуляцію збудника кору. На жаль, Україна належить до країн, де рівень охоплення щепленнями недостатній – попри значний ріст охоплення вакцинацією від кору минулого року досі в різних областях фіксують спалахи кору. Щотижня фіксуєтьсяпонад тисячу нових випадків кору.

Кому і коли потрібні щеплення від кору, якими симптомами проявляється кір і чи можна вилікувати кір вдома, – розповідає лікар-дитячий інфекціоніст, експерт МОЗ України за напрямами «Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби. Паразитологія» Федір Лапій.

Єдиний надійний спосіб запобігти кору – вакцинація.  2 дози вакцини формують імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Першу дозу вакцини проти кору, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, дитина отримує в 12 місяців, другу — в 6 років.

«Якщо ви пропустили перше чи друге щеплення чи взагалі не зробили жодного щеплення КПК дитині, якій 6 років і більше, – негайно зверніться до медичного закладу, щоб отримати захист від кору. Бувають випадки, коли батьки не пам’ятають, чи робили дитині щеплення, і немає довідок про це. У таких випадках проводиться вакцинація  – начебто її не було проведено. Щеплення і, відповідно, захист від кору мають отримати підлітки і дорослі, які не хворіли на кір і не отримували такого щеплення раніше. Поки не зробили щеплення, не відвідуйте громадських місць, не водіть дітей до школи і дитячого садка, якщо ви хочете попередити кір у своєї дитини», – наголошує дитячий інфекціоніст Федір Лапій.

Кір передається повітряно-крапельним шляхом і вважається одним з найбільш заразних захворювань у світі. 9 з 10 контактних з хворим на кір заражаються.

 

ПРО ВАКЦИНИ ПРОТИ КОРУ

В Україні наявна якісна, ефективна та безпечна вакцина КПК проти кору, паротиту та краснухи – Пріорикс, виробництва ГлаксоСмітКляйн, Бельгія. Вона закуповується державою, щеплення є безоплатними для дітей. У червні 2018 року МОЗ України було прийнято рішення про вакцинацію дорослих проти кору вакциною, що придбана за державний кошт. Також дорослі можуть пройти вакцинацію у приватних клініках за власний кошт. Вакцина і у державних, і у приватних закладах охорони здоров’я – однакова, від одного виробника. Єдина різниця у тому, що в державних поліклініках вона є безоплатною для дітей.

«Вакцинація проводиться у кабінетах щеплення закладів охорони здоров’я як дітям так, і дорослим. Список протипоказань для щеплення невеликий, у нього не входять легкі застуди з температурою до 38°С, а дітям з хронічними захворюваннями вакцинація необхідна в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий», – говорить лікар.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні реакції, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

 

СИМПТОМИ КОРУ

Кір і у дорослих і у дітей перебігає тяжко. Інкубаційний період кору, коли симптоми ще не проявляються, зазвичай триває від 6 до 21 днів.

«Перші прояви кору є неспецифічними, не притаманними лише для кору. Це прояви застуди – висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, запалення слизової оболонки очей (може проявлятись сльозотеча, світлобоязнь чи виділення). При цьому збільшуються лімфовузли, може з’явитись пронос та блювота. Висип при кору з’являється не відразу, а на 4–5 день хвороби. Висип починається з голови, а згодом поступово, поетапно розповсюджується на все тіло. Перелік таких симптомів начебто й не виглядає страшно, але симптоми досить виражені. Найнебезпечніше – це розвиток ускладнень», — каже Федір Лапій.

Хвороба із симптомами триває до декількох тижнів. Лікування направлене на полегшення стану і запобігання ускладненням, адже ліків, які б діяли на вірус кору і використовувалися в практиці, не існує.

 

КІР НЕ ЗАВЖДИ МОЖНА ЛІКУВАТИ ВДОМА

Симптоми кору люди часто сприймають за грип чи ГРІ, звичайної застуди, тому навіть після появи характерного червоного висипу намагаються лікувати кір вдома. Часто висипку сприймають за прояв алергії на прийом ліків. Людина, яка хворіє кором, є заразною ще до появи висипу та до 4 діб після його появи.

«Хворий кором піддає великому ризику не лише своє здоров’я, але й здоров’я інших, адже кір швидко передається та може бути дуже небезпечним для людей, які не можуть бути вакциновані через наявність протипоказань. Необхідно дотримуватися “кашльового” етикету, самоізолюватися. Хворі з тяжким перебігом кору, ускладненнями тощо потребують госпіталізації у відділення, де можливо забезпечити ізоляцію, і лікування у стаціонарі», – говорить лікар-інфекціоніст.

Найчастішими ускладненнями кору є пневмонія, запалення середнього вуха, запалення мозку та інші серйозні ускладнення. Кір може призвести до інвалідності та смерті, тому дуже важливо не займатись самолікуванням і звернутись до лікаря при появі перших симптомів.

 

ДОКЛАДНІШЕ ПРО КІР І ЗАХИСТ ВІД ХВОРОБИ: СПАЛАХ КОРУ В УКРАЇНІ: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ХВОРОБУ І ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ

Докладніше про вакцинацію: http://moz.gov.ua/immunization