ЛІСТЕРІОЗ.

Лістеріоз створює значний ризик для здоров’я населення у всьому світі. ВООЗ періодично інформує про спалахи з серйозними наслідками. У жовтні 2018 року Федеральне управління охорони здоров’я Швейцарії повідомило про спалах лістеріозу (12 випадків,  2 з яких завершилися летально).

В Україні  у поточному році зареєстровано   2 випадки, один з яких летальний, у минулому – 11 випадків, з них 6 завершилися смертю.

Лістеріоз – природно осередкове інфекційне захворювання, яке у людини перебігає з поліморфізмом клінічних проявів (гнійний менінгіт, менінгоенцефаліт,  фолікулярна, катаральна ангіна, кишкові розлади, викидні).

Збудником хвороби є лістерія, яка уражає багато видів гризунів (сірі щури, домові миші), тварин, птахів. Серед сільськогосподарських тварин найчастіше хворіють свині, велика та мала рогата худоба, кролі, кури. Джерелом інфекції також може бути хвора людина чи бактеріоносій. Лістерії стійкі до високих концентрацій повареної солі, здатні розмножуватися при температурі 4-60˚С у ґрунті, воді, молочних та м’ясних продуктах, накопичуватися в продуктах, що зберігаються у побутових холодильниках.

Зараження людини частіше відбувається харчовим шляхом при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса, сирого молока, сиру, овочів та інших продуктів; можливо аерогенним при прибиранні приміщень, забруднених екскрементами гризунів, роботі із соломою та сіном, контактним при догляді за хворими тваринами та їх забої. Лістеріоз дуже небезпечний для вагітних, бо передається трансплацентарно від матері до плоду і частіше призводить до загибелі дитини.

Інкубаційний період триває 2-4 тижні, при харчовій лістеріозній токсикоінфекції може скоротитися до 1-2 днів. Захворювання частіше починається гостро з підвищення температури тіла до 38-400С, головного болю, загальної слабкості, втрати апетиту, діареї, болю у м’язах. Приєднуються специфічні симптоми ураження органів і систем (мозку, слизових оболонок очей, дихальних шляхів, кишечнику, шкіри). Можливо протікання лістеріозу у латентній формі.

З метою запобігання захворюванню на лістеріоз необхідно:

  • регулярно знищувати гризунів на об’єктах, у оселях, домашніх господарствах;
  • захищати від гризунів джерела водопостачання, продукти харчування;
  • овочі зимового зберігання перед вживанням в їжу ретельно мити і піддавати термічній обробці;
  • не купувати на стихійних ринках м’ясо, молоко та інші продукти тваринництва.